ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 27-ին Սեուլում հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի խոսնակ Չոն Սե Կյունի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահն իր խոսքում նշել է. «Կորեայի Հանրապետությունն Արեւելյան Ասիայի տարածաշրջանում Հայաստանի կարեւոր գործընկերներից մեկն է: Այս տարի մենք նշում ենք Հայաստանի եւ Կորեայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակը: Ուրախ եմ նկատել, որ նախորդ քառորդ դարի ընթացքում հայ-կորեական միջպետական կապերի զարգացումն ընթացել է բարեկամական մթնոլորտում՝ ամուր հիմքեր ստեղծելով փոխշահավետ համագործակցություն զարգացնելու համար»:
Կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը հայ-կորեական միջպետական հարաբերությունների օրակարգը հարստացնելու հարցում՝ Արա Բաբլոյանը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում պատգամավորական բարեկամական խմբերն առավել ակտիվ փոխգործակցություն կզարգացնեն՝ նպաստելով երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ կապերի ընդլայնմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության կողմից Հայաստանում իրականացված ծրագրի արդյունավետությունը եւ հույս հայտնել, որ համագործակցությունը Գործակալության հետ շարունակական կլինի:
Արա Բաբլոյանի խոսքով՝ Հայաստան-Կորեա երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման գործում կարեւոր դեր կարող է ունենալ Երեւանում Կորեայի Հանրապետության ռեզիդենտ դեսպանության բացումը:
Կորեայի Հանրապետության Ազգային ժողովի խոսնակ Չոն Սե Կյունը, ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահի այցը Կորեա, կարեւորել է Կորեայի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր ծավալված համագործակցությունը: Չոն Սե Կյունն անդրադարձել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ առկա հարաբերություններին եւ բարեկամական խմբերի գործունեությանը՝ հույս հայտնելով, որ նորընտիր խորհրդարանում ձեւավորված խումբը նույնպես ակտիվորեն կհամագործակցի կորեացի գործընկերների հետ՝ նպաստելով մշակութային, կրթական, տնտեսական բնագավառներում համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը:
Կարեւորելով փոխայցելությունների դերը միջխորհրդանական կապերի ամրապնդման գործում՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը Չոն Սե Կյունին հրավիրել է Հայաստան:

А.Баблоян встретился с главой парламента Кореи
27 июня Председатель НС А.Баблоян встретился в Сеуле со спикером Национального Собрания Республики Корея Чон Се Кюном.
Председатель НС в своем слове отметил: “Республика Корея – один из важнейших партнеров Армении в Восточной Азии. В этом году мы отмечаем 25-летие установления дипломатических отношений между РА и Кореей. Рад заметить, что за предшествовавшие четверть века развитие армяно-корейских межгосударственных связей шло в дружественной атмосфере, создав прочную базу для развития взаимовыгодного сотрудничества”.
Подчеркнув роль парламентской дипломатии в обогащении повестки армяно-корейских межгосударственных отношений, А.Баблоян выразил надежду, что вскоре депутатские группы дружбы наладят активное взаимодействие, содействуя расширению связей между парламентами двух стран.
Председатель НС высоко оценил эффективность реализованных в РА программ Агентства международного сотрудничества Кореи и выразил надежду на постоянное сотрудничество с агентством.
По словам А.Баблояна, в укреплении двусторонних отношений Армения – Корея важную роль может сыграть открытие в Ереване посольства-резидента Республики Корея.
Спикер Национального Собрания Республики Корея Чон Се Кюн, приветствуя визит Председателя НС РА в Корею, подчеркнул сотрудничество со дня установления дипломатических отношений между Кореей и Арменией. Он обратился к сегодняшним отношениям парламентов двух стран и деятельности групп дружбы, выразив надежду, что сформированная в новоизбранном парламенте группа будет также активно сотрудничать с корейскими партнерами, содействуя развитию и углублению сотрудничества в культурной, образовательной, экономической сферах.
Отмечая важную роль взаимных визитов в деле укрепления межпарламентских связей, Председатель НС РА пригласил   Чон Се Кюна в Армению.